تومار مطالبات حقوقی بازماندگان جنگ


                                                       فراخوان                                                       

فراخوان


امضای تومار مطالبات

------------------------


اجراي طرح تومار مطالبات حقوقي رزمندگان و جنگ زدگان سراسر كشور، با همراهي رسانه ها، مراكز و فعالان خيرخواه مدني از روز  ۲۶  مرداد  ۱۳۹۲  آغاز شده است. از چهارم آبان ماه سال جاري، نخستين رونوشت آن با ذكر شمار امضاكنندگان به يكايك مسؤولان مرتبط با مفاد تومار سپرده شد تا مطالبات مطرح شده پيگيري شود. البته اخذ امضاي اقشار ذي ربط، تا پايان امسال استمرار خواهد داشت. به اميد آن كه اين تومار، ملاحظات اكثريت خادمان، قربانيان و آسيب ديدگان جنگ هشت ساله را تأمين سازد.


برای مشاهده و پرينت برگ تومار رزمندگان، اینجا  کلیک کنید.

برای مشاهده و پرينت برگ تومار جنگ زدگان،  اینجا  کلیک کنید.

برای آگاهی از حقوق بازماندگان جنگ،  اينجا  كليک كنيد.

برای مطالعه گزارش اجرايی تومار،  اينجا  كليک كنيد.


راهنمای پرینت تومار

۱- پس از کلیک روی کلمه «اینجا» صفحه بارگذاری (آپلود) را خواهید ديد.
۲-
پس از ذخیره سازي تصوير تومار در رایانه خودتان، از آن پرینت بگیرید.

 


       هشدار !     


۱ - اين تومار مطالبات، به جاي «پارچه»، بر روي «كاغذ» اجرا و امضا مي شود. با اين روش نوآورانه، امكان مشاركت شمار نامحدودي از بازماندگان جنگ تحميلي عراق فراهم شده است زيرا مخاطب مي تواند تومار را سريع، آسان و آزادانه (انفرادي، در هر ساعت از شبانه روز  يا در هر كجاي كشور) تهيه، امضا و ارسال كند. افزون بر اين، از تجمع امضاكنندگان كه باعث سوءاستفاده فرصت طلبان داخلي يا دشمنان خارجي خواهد شد نيز پيشگيري مي شود. خواست و كوشش مجريان اين طرح و ديگر خيرخواهان بر آن است كه فرآيند اجراي تومار كاملاً آگاهانه، منطقي، آرام و متين باشد. شما نيز به سهم خودتان در اين راه ياري دهيد.

۲ - به جز برگ امضا شده تومار، از فرستادن هر گونه مدرك يا حتي نامه، خودداري فرماييد. چنانچه مدارك يا مستنداتي لازم باشد، در زمان مقتضي به شما اطلاع داده خواهد شد.

۳ - برگ تومار را در پاكت نامه معمولي بگذاريد و با «پست عادي» بفرستيد و مطمئن باشيد كه خواهد رسيد؛ زيرا نشاني مقصد، «صندوق پستي» است. ارسال پاكت با پست پيشتاز، سفارشي، ويژه يا دوقبضه، در اين مورد، هزينه غير ضروري به شمار مي رود. ضمناً براي كاهش هزينه ارسال، بهتر است برگ تومار خودتان و آشنايانتان را يكجا (در يك پاكت) بفرستيد يا اگر دسترسي داريد، آن ها را به يكي از «همراهان» كه در بخش روابط عمومي اين تارنما معرفي شده اند بسپاريد.

۴ - براي صرفه جويي در ميان خانوارهاي جنگزده اي كه به يكديگر دسترسي دارند، بهتر است يك نفر در هر خانواده، بخش «مشخصات فردي» (روي برگ تومار جنگزدگان) را تكميل كند و در جايگاه «نماينده» نيز نام و تلفن خود را دوباره بنويسد. سپس ديگر اعضاي خانواده، هر يك جداگانه با نوشتن نام و نام خانوادگي، پشت برگ را امضا كنند. با اين روش، يك برگ تومار براي هر خانواده كافي است.

۵ - از آن جا كه «نام گيرنده» بر روی برخی از پاکت های رسیده٬  نادرست بوده است، اداره پستی شهيد يوسفيان در تهران (محل استقرار صندوق پستی ما) اعلام كرده كه افزون بر شماره صندوق، نام گيرنده نيز بايد به درستی روی پاكت ارسالی نوشته شود. از اين رو خواهشمنديم برای فرستادن برگ های تومار، نشانی گيرنده را به شرح زير بنويسيد:
تهران - صندوق پستی ۱۶۷۳ - ۱۳۱۴۵ سلطانی فر

۶ - هر یک از برگ های ویژه رزمنده یا جنگ زده (تومار) را با دقت مطالعه کنید. اگر جنگ زده نبودید یا خسارتی در جنگ ندیدید یا رزمنده نبودید یا در هر دو صورت، اکنون حق و حقوقی برای خودتان قائل نیستید٬ از امضا و ارسال برگ تومار خودداری کنید.

۷ - تشكل «سازمان بازماندگان جنگ» (در حال تأسيس) يك «نهاد مدني و مردمي» خواهد بود؛ نه وابسته به دولت.

۸ - مطالبات مطرح شده در متن تومار، براي ارائه به مسؤولان (دولت، مجلس و ديگر نهادهاي مرتبط با موضوع) تنظيم شده اند. اين خواست ها را «وعده و قول دولت» ندانيد. نه تنها اين تشكل بلكه هيچ يك از مسؤولان، چنين ادعايي ندارد.

۹ - همراهاني كه نام و تلفن تماس آنان در بخش «روابط عمومي» همين تارنما اعلام شده است، پرسش هاي شما را پاسخ مي دهند. اين تشكل «نماينده» ندارد و كسي را براي فروش (!) يا جمع آوري برگ هاي تومار به هيچ كجا اعزام نكرده است اما گزارش شده كه عده اي سودجو، با انتشار دروغ هايي مانند اين كه امضا و ارسال برگ هاي تومار، موجب دريافت وام يا غرامت از دولت مي شود، دست به كلاهبرداري از برخي مردم (به ويژه در روستاها و مناطق مرزي) زده اند و بابت توزيع يا نگارش مشخصات فردي يا جمع آوري برگ ها، مبالغي گزاف را دريافت مي كنند. خواهشمنديم اگر چنين افرادي را مي شناسيد، فوري به مراجع انتظامي یا قضايي (تعزیرات حکومتی) اطلاع دهيد.

۱۰ - بانيان اين تشكل، با آن كه خود از گرفتارترين و محروم ترين اقشار بازمانده جنگ (رزمنده و جنگ زده) هستند اما از آغاز، بنا را بر اين نيت خداپسندانه نهادند كه پيگيري مطالبات بازماندگان جنگ، خيرخواهي است. از اين رو تا كنون هزينه هاي اجراي طرح تومار و بنيادگذاري تشكل را شخصاً (البته با سختي و پيامدهاي بسيار) تأمين كرده اند. بنا بر اين خواهشمنديم براي حفظ ارزش هاي معنوي و اعتبار اين تشكل در حال تأسيس، هر گونه سوءاستفاده احتمالي را در هر ساعت از شبانه روز با روابط عمومي در ميان بگذاريد.

۱۱ - شايد انبوه آناني كه نمي خواهند اين مطالبات تحقق يابد، هنوز بيش از شمار امضاكنندگان تومار باشد. البته همه ما به خداوند توكل كرده ايم و پشتوانه و ياوري جز او نداريم اما شما نيز در حد توان خودتان ياري دهيد كه بهانه به دست فرصت طلبان نيافتد تا نتوانند اين كوشش ارزشمند را به انحراف يا بن بست بكشانند. كج فهمي، تندروي، تحريك، تحريف، دروغ پردازي، شايعه پراكني، تكذيب حقيقت تومار، انكار حق و حقوق و خسارات بازماندگان، جنجال، تنش، لجاجت، كارشكني، بحران سازي، سنگ اندازي، مخالفت هاي بدون دليل و منطق، مانع تراشي، تهديد، تشكيك، تطميع، اجحاف در حق متقاضيان يا ارسال كنندگان برگ ها، سودجويي، كلاه برداري، بدنام سازي، تبليغات منفي، اختلاف افكني، القاي نوميدي، سوءاستفاده و... تنها بخشي از تلاش هاي احتمالي فرصت طلبان و بدخواهان است.

۱۲ - هدف اصلي در تومار و تشكل، خدمت خالصانه به مظلوم ترين و محروم ترين قشرهاي بازمانده جنگ تحميلي عراق است. اگر قصد داريد از پشتيبانان تومار باشيد، فقط با نيت خيرخواهي به ميدان آييد. پرينت و تكثير برگ هاي تومار با هزينه خودتان و توزيع رايگان آن ها در ميان افرادي از اقشار هدف طرح كه توانايي يا امكانات تهيه آن را ندارند، از بزرگ ترين كمك هاي شما به اجراي طرح است. دومين كمك بزرگ شما، راهنمايي افرادي است كه به اينترنت دسترسي ندارند و اين تارنما را نمي بينند. خواهشمنديم به ويژه توضيحات «هشدار» را به ايشان اطلاع دهيد و دست سوءاستفاده كنندگان را كوتاه كنيد. همراهي شما داوطلبان فهيم را ارج مي نهيم و از مراجع مذهبي، اداري و انتظامي دردآشناي شهرها و روستاها كه با ارائه راهنمايي دلسوزانه به مردم، مانع از فعاليت سودجويان مي شوند و حافظ سلامت اجراي اين طرح بزرگ هستند، سپاسگزاريم.


چنان چه داوطلب پشتيباني رسانه اي، اجرايي يا هر گونه همراهي در تهيه اين تومار هستيد، با روابط عمومي در ميان بگذاريد.+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم مرداد ۱۳۹۲ساعت 5:57  توسط جامعه بازماندگان جنگ  |